Oferta świąteczna restauracji - przygotuj, promuj, zarabiaj

Ostatni kwartał roku to czas, który należy wykorzystać na intensywniejszą promocję do lokalnego klienta. Choć gorsza pogoda i krótkie dni coraz częściej zatrzymują Twoich gości w domu, w grudniu masz szansę zarobić więcej, prezentując swoim gościom atrakcyjną ofertę świąteczną. 


Święta Bożego Narodzenia zazwyczaj oznaczają dla restauracji kilka dni bez przychodu. Nie tym razem! Miesiąc przed świętami to ostatni moment, aby pomyśleć nad ofertą dań, które później trafią na świąteczne stoły. Pole do popisu mają tu zwłaszcza restauracje z kuchnią polską, ale nie tylko. Pisząc te słowa, nie wiemy jeszcze, czy sytuacja pozwoli w tym roku na organizację świątecznych imprez i spotkań, które pamiętamy sprzed covidowych czasów. Dlatego chcę zachęcić Cię do jak najlepszego przygotowania się na nadchodzący grudzień.

Przemyśl, co z poniższej listy możesz zaproponować swoim klientom:


  • Organizacja wigilii firmowych w restauracji

Nie rezygnuj z oferowania spotkań wigilijnych, jeżeli nie masz w menu polskiej kuchni. Coraz więcej firm decyduje się na luźniejszą formułę świątecznych wyjść, więc jeśli sprzedajesz dania azjatyckie albo prowadzisz multitap, to nic straconego!

  • Świąteczny catering dla firm

Może przyjąć formę poczęstunku w siedzibie firmy klienta, lub paczek dowożonych do domów pracowników. Już w zeszłym roku wiele firm decydowało się na tzw. “wigilię online”. Pojawiło się więc zapotrzebowanie na dania wigilijne w świątecznych pudełkach, które rozwożone były to domów pracowników, tak by o wyznaczonej godzinie wszyscy mogli usiąść przy wirtualnym świątecznym stole.

  • Prezenty dla pracowników i partnerów biznesowych

Kosze prezentowe to dzisiaj dużo więcej, niż kiepskie wino i słodycze z marketu. W ubiegłoroczne święta nawet nagrodzona gwiazdką Michelin Bottiglieria 1881 przygotowała ekskluzywne wiklinowe kosze pełne delikatesów i wykwintnych alkoholi. Twórz różnorodne zestawy - od małych upominków, przez zestawy dla kawosza i miłośnika słodyczy, po kosz obfitości dla całej rodziny. Zachęcaj klientów, by do prezentu dokupili również...

  • Vouchery prezentowe 

Pięknie zaprojektowane vouchery w eleganckich kopertach powinny być zawsze dostępne w restauracji. Przygotuj je w kilku wariantach: uniwersalne, czyli bez miejsca na imię i nazwisko, oraz takie do samodzielnego wypełnienia. Nie jest tajemnicą, że vouchery są sposobem na prezent last minute - wykorzystaj to i dosprzedaj klientowi piękne praliny czy butelkę wina.

  • Dania wigilijne na wynos dla gości indywidualnych

Dla tych, którzy nie mają czasu lub ochoty na gotowanie, przygotuj listę dań na świąteczny stół, które można będzie zamówić w Twojej restauracji. Taka oferta potrafi wygenerować naprawdę spory ruch i przychód w przedświąteczne dni, w które zazwyczaj restauracje świecą już pustkami. Daj swoim klientom możliwość zamawiania zarówno pojedynczych dań, jak i gotowych zestawów dla dwóch i więcej osób. Sprzedawaj potrawy na porcje i sztuki. Jeżeli chcesz sprzedawać coś na wagę, podaj swoim klientom jak najbardziej szczegółowe informacje - opisz, ile sztuk pierogów znajduje się w kilogramie i ile litrów barszczu muszą zamówić, by wystarczyło dla wszystkich domowników. Zadbaj o ładne opakowanie i dodaj mały upominek od firmy - może to być opłatek lub coś słodkiego.

  • Delikatesy w słoiku

Jesteśmy przekonane, że po pandemii masz doświadczenie w sprzedaży dań na wynos i delikatesów. Teraz pomyśl, jakie świąteczne smaki możesz zamknąć w słoiczkach. Zadbaj o detale - ładną etykietę i świąteczne kolory. Ze słoików złóż również gotowe zestawy zapakowane na prezent. Tak przygotowane dobra wyeksponuj w witrynie lub innym widocznym miejscu w lokalu.


Projektując świąteczną ofertę, zadaj sobie poniższe pytania:

• Jakie dania i w jakich ilościach możemy przygotować?

• Do kiedy muszę dokładnie wiedzieć, jakie ilości dań zamówili klienci?

• Czy dam radę zaoferować dowóz, czy lepiej poprosić klientów o odbiór osobisty?


Dopiero, gdy ustalisz te szczegóły, przygotuj się do działań marketingowych.


Sprzedaj to dobrze

Facebook, Instagram, strona internetowa i profil w Google Moja Firma - to twoja oręż w walce o sprzedaż świątecznej oferty. Czas przygotować spójną komunikację, która trafi do powyższych kanałów. Od czego zacząć? Nigdy nie jest zbyt wcześnie na posty promujące organizację wigilii i imprez firmowych w restauracji. W wielu firmach decyzje o takich wyjściach zapadają nawet we wrześniu czy w październiku. Poinformuj więc swoich gości o takiej opcji, opisz przykładowe menu (pamiętaj o wegetarianach!) i podaj wszystkie informacje kontaktowe.


Posty i Stories o daniach wigilijnych na wynos możesz zacząć publikować już w drugiej połowie listopada, ale nie zdziw się, gdy najwięcej zamówień spłynie na ostatnią chwilę! Przez cały grudzień regularnie przypominaj o ofercie. Nie zapomnij o zachęcających zdjęciach w nastrojowej aranżacji i czytelnych opisach dań i produktów. Mówisz do osób zapracowanych i zajętych, więc podaj im wszystko jak na tacy. W każdym komunikacie sprzedażowym umieść wyraźne informacje o terminie składania i odbioru zamówień. 


Zaangażuj w sprzedaż kelnerów - daj im do dyspozycji ofertę, by mogli o niej opowiadać gościom restauracji. Wyeksponuj w lokalu przykładowe kosze prezentowe, vouchery i delikatesowe słoiki. Dobrym pomysłem może być również wprowadzenie na cały grudzień wkładki do menu, w której znajdą się dania z oferty świątecznej. Im bardziej posmakują gościom, tym większa szansa na to, że ci zdecydują się je zamówić na Święta.


Papierowe listy łatwo zgubić, więc najlepiej sprzedawaj przez sklep internetowy, by uniknąć zamieszania i pomyłek. Nie bój się pobierać pełną przedpłatę! Unikniesz strat wynikających z nieodebranych i nieopłaconych zamówień oraz bez stresu kupisz zawczasu potrzebne produkty. Życzymy Ci pracowitych przedświątecznych dni!

Powyższy artykuł ukazał się w miesięczniku FOOD SERVICE nr 10/2021.


Dzień dobry, cześć!

Nazywam się Katarzyna Płachecka (dla Ciebie po prostu Kati), jestem PR Managerką. Od ośmiu lat współpracuję marketingowo i PR-owo z gastronomią - kawiarniami, firmami cateringowymi i restauracjami od street foodu po fine dining. Specjalizuję się w pracy strategicznej, marketingowej i działaniach z obszaru PR-u i współpracy z influencerami. Napisz do mnie, jeżeli potrzebujesz wsparcia w swoim biznesie gastronomicznym.